11. november

Autor: Lenka Sabová | 11.11.2012 o 14:10 | (upravené 11.11.2012 o 15:28) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  226x

Deň ako všetky ostatné. Tento rok je možno trochu iný, lebo pripadol na nedeľu a tak je dňom pracovného pokoja. Ináč je všedný, a predsa výnimočný.

11. novembra 1918 v Compiegnskom lese podpísalo Nemecko kapituláciu a o 11.00 hod. bola definitívne ukončená prvá svetová vojna. Tento koniec znamenal veľké zmeny na území Európy. Najpodstatnejším bol rozpad habsburskej monarchie. Z nej vznikli samostatné štáty ako napríklad Československo, Poľsko a mnohých ďalších.

Pre Poliakov je tento deň najvážnejším štátnym sviatkom. Po 123 rokoch neexistencie sa znovu na mape objavilo Poľsko ako nezávislá krajina. Už od piatka sa na domoch začali objavovať bielo-červené štátne zástavy. Každý si musel všimnúť, že sa bude niečo diať. Dnes od rána na Placi Matejki v Krakowe organizátori pripravovali zátarasy na uzavretie dopravy, televízny štáb rozkladal aparatúru. Získanie nezávislosti sa začalo slávnostnou svätou omšou v Archikatedre na Waweli. O dvanástej bol Plac Matejki už úplne uzavretý, okolo neho postávalo množstvo ľudí, ktorí s národnými vlajkami prišli osláviť tento významný sviatok. Vo všetkých kostoloch sa slúžili omše za "naszą ojczyznę" (našu vlasť).

Osláv sa zúčastnilo množstvo významných osobností z politiky, armády, samospráv, atď. Počas hry armádneho orchestra došli rôzne oddiely armády. Celá slávnosť sa začala odohratím slávneho krakowského Hejnału. Po skončení príhovorov sa za doprovodu hymny "Jeszcze Polska nie zgineła" slávnostne vytiahla národná zástava na stožiar. Udeľovali sa rôzne vyznamenia a dekréty so štátnym občianstvom. Neskôr sa na hrob neznámeho vojaka slávnostne ukladali vence, ktoré tam nosili rôzne delegácie. Na počesť množstva zosnulých ľudí, ktorí bojovali za tento nezávislý štát sa vystrelili salvy, ktoré však rozplakali malé deti. Na koniec znovu za sprievodu armádneho orchestra bola prehliadka oddielov a ich defiláda.

Premýšľam. Beriem do rúk kalendár a prechádzam štátne sviatky:

1.1. Nový rok, vznik SR

6.1. Traja králi - cirkevný sviatok - vynechávam

Veľký piatok, Veľkonočný pondelok - jeden cirkevný, druhý nič nehovoriaci deň

1. a 8.5. sviatok práce a deň víťazstva nad fašizmom - nijako zvlášť nepripomínané

5.7. Cyril a Metod - viac menej cirkevný sviatok - vynechávam

29.8. SNP - hm, nejaké "oslavy" sa robia - kladú sa vence (samozrejme skoro nikto o tom nevie) a tým to končí

1.9. deň ústavy - (vlastne od budúceho roka už nie štátnym sviatkom) oslavuje sa tak, že je deň otvorených dverí v parlamente

15.9. Sedembolestná Panna Mária - cirkevný sviatok a podobne ako 1.9. od budúceho roka nie je štátnym sviatkom

1.11. Všetkých svätých - viac menej cirkevný, znova vynechávam

17.11. deň boja proti totalite - skôr známy pod pojmom deň študentov a dokonca si aj veľa ľudí myslí, že je dňom prac. pokoja kvôli tomuto

a ostali ešte vianočné sviatky, ale tie sú tiež skôr cirkevné, takže aj tie vynechávam.

 

Zamyslene na ne pozerám a stále premýšľam. Ktorý môže byť našim najvážnejším sviatkom? Slávime ich nejako? 1.1. je oslavovaný predovšetkým ako nový rok... Iba politici sa zmienia, že aj Slovensku sa pripísal ďalší rôčik existencie. Niekedy veľkolepo oslavovaný prvý máj. V súčasnosti? Nejaké pikniky v lese. 8. máj, 29. august a 17. november väčšine ľudí tiež nič nehovorí. Národným dejinám z tohto obdobia sa veľa pozornosti nevenuje, takže pojmy ako totalita, fašizmus a národné povstavnie sa skôr spájajú s niečim úplne iným.

Znovu sa vrátim k dnešnému dňu nezávislosti v Poľsku. Celý národ je zjednotený a uvedomujú si dejiny. A my? Tiež sa dokáže národne zjednotiť. Ale iba keď sú majstrovstvá v hokeji. Uvedomujeme si dejiny? Vieme čo sa skrýva za ktorým sviatkom alebo sú to pre nás len nejaké voľné dni?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?